03:57

Frajda, Marta Dzido






 Autor: Marta Dzido
WydawnictwoHa!Art
Data wydania: 14.03.2018
Liczba stron: 144
Gatunek: Proza
Oprawa: Miękka
Cena: 36,90 zł
Moja ocena: 6/6







Książka pokazuje nam jak trudno pisać o ważnych sprawach, czyli o miłości. Która jest dla nas prywatną, kameralną, igrającą sytuacją. Nie kiedy to jest czas przeszłości, posiadające specjalne znaczenie i zdania dla człowieka. Dzieło "Frajda" to powieść autorstwa Marty Dzido. W momencie kiedy zaczynamy w głębia się to dochodzi do możliwości złapania większego oddechu, na początku mamy możliwość zapoznania trudnej narracji autora. Później mamy wielkie zaskoczenie, tak jakby nowe oblicza, doświadczenia. To wszystko jest nam przedstawiane po wielu latach. Dopiero wtedy można je bardziej zrozumieć, stają się bardziej wyraźne i pewniejsze. W książce według mnie dochodzi do głosu lekkomyślność i wzgarda, to chyba jest tylko udawane. Autorka pokazuje jak człowiek może intensywnie żyć, nie kiedy dochodzi, że odpuszczamy sobie i dochodzi do życia bezpowrotnego. Dzieło prezentuje różne cechy miłości: czułość, namiętność, emocje, pożądanie, spełnienie, marzenie i wrażliwość. Dla kobiety ta powieść jest czymś intymnym, prywatnym oraz osobistym, przy tym posiada uniwersalny charakter.

Jest to pierwsza miłość, prawdziwa, bardzo silna, która powraca po wielu latach w relacjach, wspomnieniach, historiach. Jest to przedstawienie związku, który miał przetrwać całe życia. Na początku znajomości można było wszystko dokładnie opisywać, w czujności i ważności. Wszystko było przedstawione w każdym szczególe. Dzieło pokazuje nam jak pamiętać, w jaki sposób uporządkować nasze wspomnienia. Prezentowane są nasze silne więzi erotyczne z drugą osobą oraz ludzka namiętność.

Jest to miłość burzliwa, cielesna, majowa. Wiadomo z góry, że z tego związku nic nie będzie w przyszłości. Bohaterka świadoma tego wszystkiego, postanawia brnąć w tą miłość, bo jest od niej uzależniona. Dzieło powoduje u nas wzruszenia, podniecenia. Nie kiedy dochodzi do momentów, kiedy możemy sobie wyobrazić co czuje bohaterka w swojej krainie beztroskiej frajdy [seksu].
W momencie kiedy głębiej poznajemy dzieło, to wchodzi w świat czułych wyznań, które po wielu latach pozawalają nam zrozumieć i usprawiedliwić nie które wybory bohaterów, najważniejsze jest to, że teraz już nic nie można zmienić. Para która była w sobie zakochana po latach może to wszystko tylko wspominać, przywoływać w swojej pamięci, równe perspektywy przedstawiać czytelnikowi. To jest tak jakby miłosna przestrzeń bohaterów, włożona w worek wspólnych wspomnień, powiązać, nawoływań po pewnym okresie czasu. Autorka pyta drugiego bohatera "A pamiętasz?". To pytanie może być kierowane do nas czytelników. 

Za możliwość przeczytania książki
dziękuję


Copyright © Oczytana Karolcia , Blogger